Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1170.123NLT
P1170.123NLT
5S-P1170.123NLT
P1170.123NLT
FIXED IND 12UH 4.2A 27 MOHM SMD
Product Description
Series:P1170NL
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:12|ìH
Tolerance:?à20%
DC Resistance (DCR):4.2A
Q @ Freq:4.3A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:27 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:18MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.482"" L x 0.482"" W (12.24mm x 12.24mm)","0.236"" (6.00mm)"