Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1169.104NLT
P1169.104NLT
5S-P1169.104NLT
P1169.104NLT
FIXED IND 100UH 1.2A 270 MOHM
Product Description
Series:P1169NL
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:100|ìH
Tolerance:?à20%
DC Resistance (DCR):1.2A
Q @ Freq:1.2A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:270 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:6MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.482"" L x 0.482"" W (12.24mm x 12.24mm)","0.177"" (4.50mm)"