Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1168.102NLT
P1168.102NLT
5S-P1168.102NLT
P1168.102NLT
FIXED IND 1UH 11A 3.7 MOHM SMD
Product Description
Series:P1168NL
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:1|ìH
Tolerance:?à30%
DC Resistance (DCR):11A
Q @ Freq:14A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:3.7 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:40MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.482"" L x 0.482"" W (12.24mm x 12.24mm)","0.177"" (4.50mm)"