Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1167.563NLT
P1167.563NLT
5S-P1167.563NLT
P1167.563NLT
FIXED IND 56UH 860MA 270 MOHM
Product Description
| Series: | P1167 |
| Function: | Wirewound |
| Type: | - |
| Inductance: | 56|ìH |
| Tolerance: | ?à20% |
| DC Resistance (DCR): | 860mA |
| Q @ Freq: | 860mA |
| Current Rating: | Shielded |
| Current - Saturation: | 270 mOhm Max |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Operating Temperature: | 9.2MHz |
| Size / Dimension: | - |
| Other: | -40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.297"" L x 0.297"" W (7.54mm x 7.54mm)","0.177"" (4.50mm)" |