Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1167.183NLT
P1167.183NLT
5S-P1167.183NLT
P1167.183NLT
FIXED IND 18UH 1.5A 73 MOHM SMD
Product Description
Series:P1167
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:18|ìH
Tolerance:?à20%
DC Resistance (DCR):1.5A
Q @ Freq:1.5A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:73 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:18MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.297"" L x 0.297"" W (7.54mm x 7.54mm)","0.177"" (4.50mm)"