Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1166.563NLT
P1166.563NLT
5S-P1166.563NLT
P1166.563NLT
FIXED IND 56UH 730MA 340 MOHM
Type:-
Inductance:56|ìH
Tolerance:?à20%
DC Resistance (DCR):730mA
Q @ Freq:730mA
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:340 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:11MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.297"" L x 0.297"" W (7.54mm x 7.54mm)","0.138"" (3.51mm)"