Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1166.102NLT
P1166.102NLT
5S-P1166.102NLT
P1166.102NLT
FIXED IND 1UH 4.9A 7.5 MOHM SMD
Product Description
Series:P1166NL
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:1|ìH
Tolerance:?à30%
DC Resistance (DCR):4.9A
Q @ Freq:5.2A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:7.5 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:40MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.297"" L x 0.297"" W (7.54mm x 7.54mm)","0.138"" (3.51mm)"