Home All Products Fans-Thermal-Management DC FansNMB Technologies Corporation 2408NL-05W-B29-L50
2408NL-05W-B29-L50
5S-2408NL-05W-B29-L50
2408NL-05W-B29-L50
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Product Description
Series:2408NL
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Width:20.00mm
Air Flow:13.0 CFM (0.368m3/min)
Static Pressure:0.094 in H2O (23.4 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Speed Sensor (Tach)
Noise:25.5 dB
Power (Watts):0.960W
RPM:3200 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158??????F (-10 ~ 70??????C)
Approvals:-
Weight:0.187 lb (84.82g)
Other:,,,
Related special
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)