Home All Products Fans-Thermal-Management DC FansNMB Technologies Corporation 04020VA-12Q-CA-00
04020VA-12Q-CA-00
5S-04020VA-12Q-CA-00
04020VA-12Q-CA-00
FAN 40X20MM 12VDC IP69K
Product Description
Series:04020VA
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Width:20.00mm
Air Flow:12.4 CFM (0.351m3/min)
Static Pressure:0.570 in H2O (142.0 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:42 dB
Power (Watts):1.56W
RPM:11000 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP69K - Dust Tight
Operating Temperature:Water Resistant
Approvals:Waterproof
Weight:14 ~ 158??????F (-10 ~ 70??????C)
Other:-,0.088 lb (39.92g),,
Related special
  • Molex
  • 12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • In stock
  • 0446200002/446200002
  • Molex
  • Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat3
  • 0039012080/39012080
  • 8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 18 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 05JQ-BT
  • JST
  • 5 Position Receptacle Connector Through Hole
  • ITT Cannon LLC
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Resistor, Terminal Position Lock (TPA)