Transistors - IGBTs - SingleFairchild/ON Semiconductor SGL160N60UFDTU
SGL160N60UFDTU
5S-SGL160N60UFDTU
SGL160N60UFDTU
IGBT 600V 160A 250W TO264
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | - |
| IGBT Type: | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 160A |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 300A |
| Vce(on) (Max) @ Vge: | 2.6V @ 15V |
| Ic: | 80A |
| Power - Max: | 250W |
| Switching Energy: | 2.5mJ (on) |
| Input Type: | 1.76mJ (off) |
| Gate Charge: | Standard |
| Td (on/off) @ 25??????C: | 345nC |
| Test Condition: | 40ns/90ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | 300V |
| Operating Temperature: | 80A |
| Mounting Type: | 3.9 Ohm |
| Package / Case: | 15V |