Transistors - IGBTs - SingleInfineon Technologies IKW40N120H3
IKW40N120H3
5S-IKW40N120H3
IKW40N120H3
IGBT 1200V 80A 483W TO247-3
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | TrenchStop? |
| IGBT Type: | Trench Field Stop |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 80A |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 160A |
| Vce(on) (Max) @ Vge: | 2.4V @ 15V |
| Ic: | 40A |
| Power - Max: | 483W |
| Switching Energy: | 4.4mJ |
| Input Type: | Standard |
| Gate Charge: | 185nC |
| Td (on/off) @ 25??????C: | 30ns/290ns |
| Test Condition: | 600V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 40A |
| Operating Temperature: | 12 Ohm |
| Mounting Type: | 15V |