Transistors - FETs, MOSFETs - SingleSTMicroelectronics STV300NH02L
STV300NH02L
5S-STV300NH02L
STV300NH02L
MOSFET N-CH 24V 280A POWERSO-10
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | STripFET? III |
| FET Type: | N-Channel |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 24V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C: | 200A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On: | 10V |
| Min Rds On): | 5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2V @ 250??????A |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 109nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 7055pF @ 15V |
| Vgs (Max): | ??????20V |
| FET Feature: | - |
| Power Dissipation (Max): | 300W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id: | 1 mOhm @ 80A |
| Vgs: | 10V |