STP315N10F7
5S-STP315N10F7
STP315N10F7
MOSFET N-CH 100V 180A TO-220AB
Product Description
Packaging:Tube
Series:DeepGATE?
FET Type:Active
Technology:N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:100V
Drive Voltage (Max Rds On:180A (Tc)
Min Rds On):10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250??????A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:12800pF @ 25V
Vgs (Max):??????20V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):315W (Tc)
Rds On (Max) @ Id:2.7 mOhm @ 60A
Vgs:10V
Operating Temperature:-55??????C ~ 175??????C (TJ)
Supplier Device Package:Through Hole
Supplier Device Package:TO-220
Package / Case:TO-220-3
Other:
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated