Transistors - FETs, MOSFETs - SingleSTMicroelectronics STP100N6F7
STP100N6F7
5S-STP100N6F7
STP100N6F7
MOSFET N-CH 60V 100A F7 TO220AB
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | STripFET? F7 |
| FET Type: | N-Channel |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C: | 100A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On: | 10V |
| Min Rds On): | 4V @ 250??????A |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 30nC @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 1980pF @ 25V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | ??????20V |
| Vgs (Max): | - |
| FET Feature: | 125W (Tc) |
| Power Dissipation (Max): | 5.6 mOhm @ 50A |
| Rds On (Max) @ Id: | 10V |