SPA20N60C3XKSA1
5S-SPA20N60C3XKSA1
SPA20N60C3XKSA1
MOSFET N-CH 600V 20.7A TO220-3
Product Description
Packaging:Tube
Series:CoolMOS?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:20.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):3.9V @ 1mA
Vgs(th) (Max) @ Id:114nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:2400pF @ 25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????20V
Vgs (Max):-
FET Feature:34.5W (Tc)
Power Dissipation (Max):190 mOhm @ 13.1A
Rds On (Max) @ Id:10V