NTD3055-094T4G
5S-NTD3055-094T4G
NTD3055-094T4G
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:-
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:12A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):4V @ 250??????A
Vgs(th) (Max) @ Id:20nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:450pF @ 25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????20V
Vgs (Max):-
FET Feature:1.5W (Ta)
Power Dissipation (Max):48W (Tj)
Rds On (Max) @ Id:94 mOhm @ 6A
Vgs:10V