Transistors - FETs, MOSFETs - SingleRenesas Electronics America NP90N055VUK-E1-AY
NP90N055VUK-E1-AY
5S-NP90N055VUK-E1-AY
NP90N055VUK-E1-AY
MOSFET N-CH 55V 90A TO-220
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| FET Type: | N-Channel |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 55V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C: | 90A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On: | 10V |
| Min Rds On): | 4V @ 250??????A |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 102nC @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 6000pF @ 25V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | ??????20V |
| Vgs (Max): | - |
| FET Feature: | 1.2W (Ta) |
| Power Dissipation (Max): | 147W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id: | 3.85 mOhm @ 45A |
| Vgs: | 5V |