NP60N055VUK-E1-AY
5S-NP60N055VUK-E1-AY
NP60N055VUK-E1-AY
MOSFET N-CH 55V 60A TO-252
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:-
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):4V @ 253??????A
Vgs(th) (Max) @ Id:63nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:3750pF @ 25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????20V
Vgs (Max):-
FET Feature:1.2W (Ta)
Power Dissipation (Max):105W (Tc)
Rds On (Max) @ Id:5.5 mOhm @ 30A
Vgs:10V