IXTH90P10P
5S-IXTH90P10P
IXTH90P10P
MOSFET P-CH 100V 90A TO-247
Product Description
Packaging:Tube
Series:PolarP?
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):4V @ 250??????A
Vgs(th) (Max) @ Id:120nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:5800pF @ 25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????20V
Vgs (Max):-
FET Feature:462W (Tc)
Power Dissipation (Max):25 mOhm @ 45A
Rds On (Max) @ Id:10V