IRFU5505PBF
5S-IRFU5505PBF
IRFU5505PBF
MOSFET P-CH 55V 18A I-PAK
Product Description
Packaging:Tube
Series:HEXFET?
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):4V @ 250??????A
Vgs(th) (Max) @ Id:32nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:650pF @ 25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????20V
Vgs (Max):-
FET Feature:57W (Tc)
Power Dissipation (Max):110 mOhm @ 9.6A
Rds On (Max) @ Id:10V