IPW90R340C3
5S-IPW90R340C3
IPW90R340C3
MOSFET N-CH 900V 15A TO-247
Product Description
Packaging:Tube
Series:CoolMOS?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):3.5V @ 1mA
Vgs(th) (Max) @ Id:94nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:2400pF @ 100V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????20V
Vgs (Max):-
FET Feature:208W (Tc)
Power Dissipation (Max):340 mOhm @ 9.2A
Rds On (Max) @ Id:10V