IPW60R041P6FKSA1
5S-IPW60R041P6FKSA1
IPW60R041P6FKSA1
MOSFET N-CH 600V 77.5A TO247-3
Product Description
Packaging:Tube
Series:CoolMOS? P6
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:77.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):4.5V @ 2.96mA
Vgs(th) (Max) @ Id:170nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:8180pF @ 100V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????20V
Vgs (Max):-
FET Feature:481W (Tc)
Power Dissipation (Max):41 mOhm @ 35.5A
Rds On (Max) @ Id:10V