IPD90P04P4L04ATMA1
5S-IPD90P04P4L04ATMA1
IPD90P04P4L04ATMA1
MOSFET P-CH 40V 90A TO252-3
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:OptiMOS?
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:4.5V
Min Rds On):10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 250??????A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:176nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:11570pF @ 25V
Vgs (Max):??????16V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):125W (Tc)
Rds On (Max) @ Id:4.3 mOhm @ 90A
Vgs:10V