IPD053N08N3GATMA1
5S-IPD053N08N3GATMA1
IPD053N08N3GATMA1
MOSFET N-CH 80V 90A TO252-3
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:OptiMOS?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:6V
Min Rds On):10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 90??????A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:69nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4750pF @ 40V
Vgs (Max):??????20V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):150W (Tc)
Rds On (Max) @ Id:5.3 mOhm @ 90A
Vgs:10V