IPC50N04S55R8ATMA1
5S-IPC50N04S55R8ATMA1
IPC50N04S55R8ATMA1
MOSFET N-CH 40V 50A 8TDFN
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:OptiMOS?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:7V
Min Rds On):10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.4V @ 13??????A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1090pF @ 25V
Vgs (Max):??????20V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):42W (Tc)
Rds On (Max) @ Id:5.8 mOhm @ 25A
Vgs:10V