FDPF51N25
5S-FDPF51N25
FDPF51N25
MOSFET N-CH 250V 51A TO-220F
Product Description
Packaging:Tube
Series:UniFET?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:51A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):5V @ 250??????A
Vgs(th) (Max) @ Id:70nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:3410pF @ 25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????30V
Vgs (Max):-
FET Feature:38W (Tc)
Power Dissipation (Max):60 mOhm @ 25.5A
Rds On (Max) @ Id:10V