FDB035N10A
5S-FDB035N10A
FDB035N10A
MOSFET N-CH 100V 120A D2PAK
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:PowerTrench?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):4V @ 250??????A
Vgs(th) (Max) @ Id:116nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:7295pF @ 25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????20V
Vgs (Max):-
FET Feature:333W (Tc)
Power Dissipation (Max):3.5 mOhm @ 75A
Rds On (Max) @ Id:10V