FDB035AN06A0
5S-FDB035AN06A0
FDB035AN06A0
MOSFET N-CH 60V 80A TO-263AB
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:PowerTrench?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:22A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On:80A (Tc)
Min Rds On):6V
Vgs(th) (Max) @ Id:10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:4V @ 250??????A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:124nC @ 10V
Vgs (Max):6400pF @ 25V
FET Feature:??????20V
Power Dissipation (Max):-
Rds On (Max) @ Id:310W (Tc)
Vgs:3.5 mOhm @ 80A
Operating Temperature:10V