FCP11N60F
5S-FCP11N60F
FCP11N60F
MOSFET N-CH 600V 11A TO-220
Product Description
Packaging:Tube
Series:SuperFET?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):5V @ 250??????A
Vgs(th) (Max) @ Id:52nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:1490pF @ 25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????30V
Vgs (Max):-
FET Feature:125W (Tc)
Power Dissipation (Max):380 mOhm @ 5.5A
Rds On (Max) @ Id:10V