Transistors - FETs, MOSFETs - SingleDiodes Incorporated DMT6009LFG-13
DMT6009LFG-13
5S-DMT6009LFG-13
DMT6009LFG-13
MOSFET N-CH 60V 11A POWERDI3333-
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| FET Type: | N-Channel |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C: | 11A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On: | 34A (Tc) |
| Min Rds On): | 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 2V @ 250??????A |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 33.5nC @ 10V |
| Vgs (Max): | 1925pF @ 30V |
| FET Feature: | ??????16V |
| Power Dissipation (Max): | - |
| Rds On (Max) @ Id: | 2.08W (Ta) |
| Vgs: | 19.2W (Tc) |
| Operating Temperature: | 10 mOhm @ 13.5A |
| Supplier Device Package: | 10V |