Transistors - FETs, MOSFETs - SingleDiodes Incorporated DMT6004SCT
DMT6004SCT
5S-DMT6004SCT
DMT6004SCT
MOSFET N-CH 60V 100A TO220-3
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | - |
| FET Type: | N-Channel |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C: | 100A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On: | 10V |
| Min Rds On): | 4V @ 250??????A |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 95.4nC @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 4556pF @ 30V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | ??????20V |
| Vgs (Max): | - |
| FET Feature: | 2.3W (Ta) |
| Power Dissipation (Max): | 113W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id: | 3.65 mOhm @ 100A |
| Vgs: | 10V |