Transistors - FETs, MOSFETs - SingleDiodes Incorporated DMP2040UFDF-13
DMP2040UFDF-13
5S-DMP2040UFDF-13
DMP2040UFDF-13
MOSFET BVDSS: 8V 24V U-DFN2020-6
Product Description
| Packaging: | - |
| Series: | - |
| FET Type: | P-Channel |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C: | 13A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On: | 2.5V |
| Min Rds On): | 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 1.5V @ 250??????A |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 19nC @ 8V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 834pF @ 10V |
| Vgs (Max): | ??????12V |
| FET Feature: | - |
| Power Dissipation (Max): | 1.8W (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id: | 32 mOhm @ 8.9A |
| Vgs: | 4.5V |