Transistors - FETs, MOSFETs - SingleDiodes Incorporated DMN2028USS-13
DMN2028USS-13
5S-DMN2028USS-13
DMN2028USS-13
MOSFET N-CH 20V 7.3A 8SO
Product Description
| Packaging: | Digi-Reel? |
| Series: | - |
| FET Type: | N-Channel |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C: | 7.3A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On: | 1.5V |
| Min Rds On): | 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 1.3V @ 250??????A |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 11.6nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1000pF @ 10V |
| Vgs (Max): | ??????8V |
| FET Feature: | - |
| Power Dissipation (Max): | 1.56W (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id: | 20 mOhm @ 9.4A |
| Vgs: | 4.5V |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 150??????C (TJ) |
| Supplier Device Package: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154 |
| Other: | 3.90mm Width) |