BUK9Y40-55B
5S-BUK9Y40-55B
BUK9Y40-55B
Nexperia USA Inc.
Product Description
Packaging:1
Series:Digi-Reel?
FET Type:AEC-Q101
Technology:TrenchMOS?
Drain to Source Voltage (Vdss):Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On:MOSFET (Metal Oxide)
Min Rds On):55V
Vgs(th) (Max) @ Id:26A (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2V @ 1mA
Vgs (Max):11nC @ 5V
FET Feature:1020pF @ 25V
Power Dissipation (Max):??????15V
Rds On (Max) @ Id:-
Vgs:59W (Tc)
Operating Temperature:36 mOhm @ 15A
Supplier Device Package:10V