BUK98150-55/CUF
5S-BUK98150-55/CUF
BUK98150-55/CUF
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:TrenchMOS?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:5.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:5V
Min Rds On):2V @ 1mA
Vgs(th) (Max) @ Id:-
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:330pF @ 25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????10V
Vgs (Max):-
FET Feature:8.3W (Tc)
Power Dissipation (Max):150 mOhm @ 5A
Rds On (Max) @ Id:5V