BUK98150-55A/CUF
5S-BUK98150-55A/CUF
BUK98150-55A/CUF
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:TrenchMOS?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:5.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:4.5V
Min Rds On):10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:5.3nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:320pF @ 25V
Vgs (Max):??????15V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):8W (Tc)
Rds On (Max) @ Id:137 mOhm @ 5A
Vgs:10V