Transistors - FETs, MOSFETs - SingleNexperia USA Inc. BUK7880-55/CUF
BUK7880-55/CUF
5S-BUK7880-55/CUF
BUK7880-55/CUF
MOSFET N-CH 55V 7.5A SOT223
Product Description
| Packaging: | Digi-Reel? |
| Series: | - |
| FET Type: | N-Channel |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 55V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C: | 3.5A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On: | 10V |
| Min Rds On): | 4V @ 1mA |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | - |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 500pF @ 25V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | ??????16V |
| Vgs (Max): | - |
| FET Feature: | 8.3W (Tc) |
| Power Dissipation (Max): | 80 mOhm @ 5A |
| Rds On (Max) @ Id: | 10V |