APTC60TAM35PG
5S-APTC60TAM35PG
APTC60TAM35PG
MOSFET 6N-CH 600V 72A SP6-P
Product Description
Packaging:Bulk
Series:-
FET Type:6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:72A
Rds On (Max) @ Id:35 mOhm @ 72A
Vgs:10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.9V @ 5.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:518nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:14000pF @ 25V
Power - Max:416W