Transistors - Bipolar (BJT) - SingleDiodes Incorporated ZXTN08400BFFTA
ZXTN08400BFFTA
5S-ZXTN08400BFFTA
ZXTN08400BFFTA
TRANS NPN 400V 0.5A SOT23F-3
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 400V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 175mV @ 100mA |
| Ic: | 500mA |
| Illumination: | 50nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 100 @ 50mA |
| Vce: | 5V |
| Power - Max: | 1.5W |
| Frequency - Transition: | 40MHz |