Transistors - Bipolar (BJT) - SingleDiodes Incorporated ZXTN04120HP5TC
ZXTN04120HP5TC
5S-ZXTN04120HP5TC
ZXTN04120HP5TC
TRANS NPN DARL 120V 1.5A PWRDI5
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | NPN - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1.5A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 120V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 1.5V @ 1mA |
| Ic: | 1A |
| Illumination: | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 2000 @ 1A |
| Vce: | 5V |
| Power - Max: | 3.2W |
| Frequency - Transition: | 150MHz |