Transistors - Bipolar (BJT) - SingleDiodes Incorporated ZXT13N20DE6TC
ZXT13N20DE6TC
5S-ZXT13N20DE6TC
ZXT13N20DE6TC
TRANS NPN 20V 4.5A SOT23-6
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 4.5A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 20V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 230mV @ 45mA |
| Ic: | 4.5A |
| Illumination: | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 300 @ 1A |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 1.1W |
| Frequency - Transition: | 96MHz |