Transistors - Bipolar (BJT) - SingleDiodes Incorporated ZXT10P40DE6TC
ZXT10P40DE6TC
5S-ZXT10P40DE6TC
ZXT10P40DE6TC
TRANS PNP 40V 2A SOT23-6
| Transistor Type: | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 2A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 300mV @ 200mA |
| Ic: | 2A |
| Illumination: | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 180 @ 1A |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 1.1W |
| Frequency - Transition: | 190MHz |