Transistors - Bipolar (BJT) - SingleDiodes Incorporated ZXT10P20DE6TC
ZXT10P20DE6TC
5S-ZXT10P20DE6TC
ZXT10P20DE6TC
TRANS PNP 20V 2.5A SOT23-6
| Transistor Type: | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 2.5A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 20V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 350mV @ 150mA |
| Ic: | 2.5A |
| Illumination: | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 150 @ 2A |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 1.1W |
| Frequency - Transition: | 180MHz |