Transistors - Bipolar (BJT) - SingleDiodes Incorporated ZXT10P12DE6TC
ZXT10P12DE6TC
5S-ZXT10P12DE6TC
ZXT10P12DE6TC
TRANS PNP 12V 3A SOT23-6
| Transistor Type: | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 3A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 12V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 300mV @ 50mA |
| Ic: | 3A |
| Illumination: | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 300 @ 100mA |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 1.1W |
| Frequency - Transition: | 110MHz |