Transistors - Bipolar (BJT) - SingleDiodes Incorporated ZXT10N15DE6TC
ZXT10N15DE6TC
5S-ZXT10N15DE6TC
ZXT10N15DE6TC
TRANS NPN 15V 4A SOT23-6
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 4A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 15V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 260mV @ 50mA |
| Ic: | 4A |
| Illumination: | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 200 @ 3A |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 1.1W |
| Frequency - Transition: | 120MHz |