Transistors - Bipolar (BJT) - SingleNexperia USA Inc. PHPT61010PYX
PHPT61010PYX
5S-PHPT61010PYX
PHPT61010PYX
TRANS PNP BIPO 100V 10A 8LFPAK
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 10A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 800mV @ 1A |
| Ic: | 10A |
| Illumination: | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 180 @ 500mA |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 1.5W |
| Frequency - Transition: | 90MHz |