Transistors - Bipolar (BJT) - SingleNexperia USA Inc. PHPT61006PYX
PHPT61006PYX
5S-PHPT61006PYX
PHPT61006PYX
TRANS PNP BIPO 100V 6A 8LFPAK
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 6A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 130mV @ 50mA |
| Ic: | 1A |
| Illumination: | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 170 @ 500mA |
| Vce: | 2V |
| Power - Max: | 1.3W |
| Frequency - Transition: | 116MHz |