Transistors - Bipolar (BJT) - SingleNexperia USA Inc. PHPT61003PYX
PHPT61003PYX
5S-PHPT61003PYX
PHPT61003PYX
TRANS PNP 100V 3A LFPAK
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 3A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 360mV @ 200mA |
| Ic: | 2A |
| Illumination: | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 150 @ 500mA |
| Vce: | 10V |
| Power - Max: | 1.25W |
| Frequency - Transition: | 125MHz |