Transistors - Bipolar (BJT) - SingleNexperia USA Inc. PHPT61002PYCX
PHPT61002PYCX
5S-PHPT61002PYCX
PHPT61002PYCX
TRANS PNP 100V 2A LFPAK
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 2A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 110mV @ 50mA |
| Ic: | 500mA |
| Illumination: | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 100 @ 500mA |
| Vce: | 1.5V |
| Power - Max: | 1.25W |
| Frequency - Transition: | 125MHz |