Transistors - Bipolar (BJT) - SingleNexperia USA Inc. PHPT61002NYCLHX
PHPT61002NYCLHX
5S-PHPT61002NYCLHX
PHPT61002NYCLHX
PHPT61002NYCLHSOT669LFPAK
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 2A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib: | 300mV @ 200mA |
| Ic: | 2A |
| Illumination: | 50??????A (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic: | 120 @ 500mA |
| Vce: | 10V |
| Power - Max: | 25W |
| Frequency - Transition: | 140MHz |